Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Etkinliği

Müdürlüğümüzden Haberler

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Etkinliği

Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı. Hazırlanan programda kadınlara haklarını anlatan Avukat Hülya Gülbahar, "Kadınların mücadelesi önemli. Kadınların gücü kadınlarca hissedilmeli" diye konuştu.

Bayraklı Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Osmangazi hizmet binasındaki seminere Bayraklı Belediyesi kadın meclis üyeleri, kadın muhtarlar ve Bayraklı’da yaşayan kadınlar katıldı. Tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kabul edilen Kadın Hakları Günü'nde bir araya gelen kadınlar söyleşide haklarını ve detaylarını öğrenerek, akıllarındaki soruların yanıtını buldu. 

Kadınların mücadelesi önemli

Avukat Hülya Gülbahar yaptığı sunumda kadın hareketinin son 10 yıla göre daha ileri noktada olduğunu söyledi. Gülbahar "Kadın hareketi, Türkiye'de her siyasi görüşe karşı mücadele verdi ve vermeye de devam ediyor. Bunun karşılığında somut kazanımlar elde edildi. Türkiye'deki kadın hareketinin dünyaya bakıldığında yalnız kaldığını söyleyebiliriz. Sistem bizi dışarıya atmaya çalışsa da bizler her yerde mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadınların gücü, kadınlarca hissedilmeli. Yapılan bir araştırmada Türkiye'deki kadınların yüzde 86'sı bağımsız kadın örgütlerine güveniyor. Bu sonuç çok önemli. Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz var ve buna rağmen ortak ve birlikte mücadelemiz çok önemli" dedi.

Diğer Haberler

Dünya Engelliler Günü Etkinliği

Dünya Engelliler Günü, Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ritim ve tiyatro kursiyerlerinin müzikli gösterisi duygu dolu anlar yaşatırken, program kapsamında 'engellilerin hakları' konulu söyleşi gerçekleştirildi, el ürünleri sergisi açıldı, fidan dikildi. Etkinlikte engellilere seslenen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, iki de müjde verdi. Başkan Sandal, Osmangazi Hizmet Binası’nın tamamen engellilere tahsis edileceğini, ayrıca engellilerin ürettiği hediyelikleri belediye olarak satın alacaklarını söyledi.

Bayraklı Belediyesi Osmangazi hizmet binası konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın yanı sıra İzmir Engelli Eğitim, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Vural Gürbulak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı görme engelli Müjgan Bilgen Özen, engelliler ve aileleri katıldı. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan program kapsamı ahşap boyama kursiyerlerinin sergisiyle başladı. Eğitmenler Kerem ve Aslı Yalçın öncülüğündeki Bayraklı Belediyesi tiyatro ve ritim kursiyerlerinin müzikli gösterisi büyük beğeni topladı.  Daha sonra görme engelli Avukat Müjgan Bilgen Özen 'Engelli hakları' konulu söyleşide katılımcılara seslendi.

Hayaller kurmaktan vazgeçmeyin

Engelli bireylerin onur ve saygınlıklarına saygı duyulmasıyla başlayan yaşama, eğitim alma, sosyal güvenlik, çalışma ve ulaşım gibi haklarının olduğunu vurgulayan Özen, "Taslağı dünyanın çeşitli ülkelerindeki engelli bireyler tarafından oluşturulan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi kadın ve çocuk haklarıyla birlikte en önemli insan hakları sözleşmelerinden biridir. Bu kapsamda eşitlik, katılım, ayrımcılık yasağı ve bağımsız yaşam ilkesi gibi temel konular önemle bilmemiz gereken maddeler. Haklarınızı bilin, ilgili birimlerle iletişim kurmaktan kaçınmayın. En önemlisi de yaratıcı düşler ve hayaller kurmaktan vazgeçmeyin" diye konuştu.

Her zaman sizden yanayız

Söyleşinin ardından söz alan Başkan Sandal ise, "Mesele bir ahlak ve vicdan meselesi. İnsanı var eden en önemli konu ahlak ve vicdandır. Konulara böyle bakarak, empati yaparsak, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Önce sorunu doğru tespit edip, meseleye iyi niyetli ve vicdanlı yaklaşacağız. Ben Bayraklı'daki engellilerin yaşadığı sorunların farkındayım. Kentsel dönüşüm, altyapı ve kentleşememe gibi sorunlarımız var. Bizim öncelikli işlerimizden bir tanesi temel meselelerimizi aştıktan sonra bu sorunların tamamına köklü çözümler getirmek. Eğitimle, sağlıkla ve diğer alanlarda yetişemediğimiz işler var. İlçemizdeki sorunları biliyoruz ve çözeceğiz. Sizin derdiniz, sorununuz bizim derdimiz, sorunumuz. Hepimiz bir engelli adayıyız. Bizim tercihimiz her zaman sizden yana olacak" dedi.

Sorunları biliyoruz, hep birlikte çözeceğiz

Çamkıran hizmet binasının kreşe dönüştürüleceğini, Osmangazi hizmet binasının da tamamen engellilere tahsis edileceğini müjdeleyen Sandal, Çamkıran'daki binamızı kreş yapacağız Osmangazi'deki bu binamız da işin uzmanları tarafından yeniden gözden geçirilecek ve engelli yurttaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik hizmetine sunacağız. İlçemizde engellilerimizin sorunlarıyla ilgili bir liste ve çözüm önerileri oluşturalım, büyükşehirimizle birlikte elimizden ne geliyorsa yapalım. Bu binayla ilgili de engelli yurttaşlarımıza sorarak, taleplerini alalım ve ona göre yeniden tasarlayıp, hizmete sunalım istiyoruz. Yaşama karşı direncinizden dolayı hepinizi kutluyor, önünüzde saygıyla eğiliyorum" diye konuştu.

Başkan Sandal'ın ardından sahneye Bayraklı Belediyesi ritim ve tiyatro kursiyerleri çıktı. Müzikli gösterileriyle herkesi duygulandıran kursiyerler, performanslarıyla büyük alkış aldı. Daha sonra ise; Dünya Barış Anıtı doğu yamacında çam fidanı dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Müdür ve çalışanlara farkındalık eğitimi

Öte yandan Bayraklı Belediyesi birim müdürleri ve Sosyal İşler Müdürlüğü çalışanları Türkiye ve İzmir’de bir ilk olma özelliğini taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Engelli Farkındalık Merkezi’ni ziyaret etti. Engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla kurulan merkezde Bayraklı Belediyesi çalışanları Proje Yöneticisi, birim sorumlusu Gülşah Batmaz, Uzman Klinik psikolog Sinem Pirinalı, rehber Sahra Nur Akyıl ve Sıdıka Şahin’den işaret dili eğitimi aldı. Katılımcılar ayrıca otizm labirenti, tekerlekli sandalye parkuru, özel öğrenme güçlüğü alanı ve karanlık ev parkurlarında engelli bireyin yaşadıklarını birebir deneyimleme fırsatı buldu.

 

DEVAMI

Sosyal Destek Kartı 2021 Başvuruları

2021 Sosyal Destek Kartı Başvuruda İstenen Belgeler:

 1. Kanunen geçerli kimlik belgesi, (Kimlik fotokopisi)

 2. Müracaat eden kişinin kendisinin, eşinin, çocuklarının, annesinin ve babasının müzmin veya ölümcül rahatsızlık durumları bulunanlar ile ameliyat ve uzun süreli tedavi görenler veya görmesi gerekenlerden bunları belgeleyen evraklar veya bu durumda olduklarını ifade eden sağlık kurulu raporları (aslı görülüp fotokopisi alınacaktır.),

 3. Yangın veya afetlere uğrayanlar için durumunu belgeleyen yetkili resmi kurumlardan alınacak rapor,

 4. Evde öğrenci varsa öğrenci belgeleri, (e-devlet veya e-okuldan alınacak)

 5. Varsa araç sahibi olduğuna ilişkin belge, (e-devlet sorgusu ya da araç ruhsat fotokopisi)

 6. Hanede yaşayan 18 yaş üzeri bireylerin SGK dökümü ve varsa aldığı ücreti gösteren bordrolar. (e-devlet üzerinden barkodlu SGK dökümü alınabilir)

 7. Varsa hanede yaşayan kişilerin tapu kayıtları (tapu fotokopisi ya da e-devlet kaydı)

 8. Eşlerden biri cezaevindeyse buna ilişkin belge. (UYAP üzerinden alınması mümkündür)

 9. Varsa kira kontratı ya da ödediği kira bedelini gösterir dekont.

 10. Varsa ailede yaşayan engelli bireylerin sağlık raporları (aslı görülüp fotokopisi alınacaktır.)

 11. Muhtarlıklardan alınacak aile sicil beyannamesi.

 

Belgelerin Teslim Edilebileceği Noktalar:

 1. Osmangazi Hizmet Binası (617/3 Sokak No: 3 Osmangazi Mahallesi Bayraklı / İzmir)

 2. Aile Danışma ve Eğitim Merkezi (Nafiz Gürman Mahallesi, Kubilay Caddesi No: 73)

 3. Onur Mahallesi Sosyal Market (7365/1 Sokak No: 2, Onur Mahallesi)

 4. Fuat Edip Baksı Sosyal Market (Zeki Yavaş (1644) Sokak, No: 110 B)

ÖNEMLİ NOT: DAHA ÖNCE SOSYAL DESTEK KARTI BAŞVURUSU YAPIP BELGE TESLİM EDENLERİN BU BELGELERİ TEKRAR VERMESİNE GEREK YOKTUR! EVRAK TESLİMİ İÇİN SON TARİH: 18.09.2020.

İletişim: 371 61 71 (Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Santral)

 

DEVAMI

Müdür

baskan
Tülay Şaroğlu
Sosyal Yardım İşleri Müdürü

Etkinlik Takvimi